EKG s.r.o. - zastoupení LAOWA pro ČR a SK Gočárova třída 1105
Hradec Králové, 500 02

telefon: +420 495 538 132
email: info@ekgfoto.cz
www: www.laowa-objektivy.cz


Ztracený v prostoru 17 mm

Radek Kalhous

Už dva roky fotografuji se středoformátovým fotoaparátem Fujifilm GFX 50S a za tu dobu se mi do určité míry zpřísnily nároky na kvalitu. Kombinace jakéhokoliv objektivu Fujifilm GF s tímto tělem je vždy záruka dokonalého optického výkonu, bez ohledu na použitou clonu.

Text a foto: Radek Kalhous, www.kalhous.com, www.facebook.com/radek.kalhous.1

_BSR4_small2.jpg

U objektivu GF 23/4 to platí dvojnásob, ostrost do krajů, nulové zkreslení i chromatická aberace a tonálně i barevně dokonale vykreslené snímky. To je hlavní důvod, proč jsem používal výhradně objektivy Fujifilm a vyhýbal se jakýmkoliv alternativám. Několikrát se mi stalo, že „dvacet trojka“ nebyla dostatečně široká a širší objektiv Fujifilm nenabízí. Proto jsem vyzkoušel čínský objektiv Laowa 17/4, který po přepočtu na full-frame odpovídá úchvatnému ohnisku 13 mm. Měřítko jsem měl díky skvělé optice Fujifilmu nastaveno opravdu
vysoko − a to jak po optické, tak mechanické stránce − a byl jsem zvědav, do jaké míry ho Laowa bude splňovat.

První dojmy byly velice příjemné
Objektiv díky svému tvaru dokonale padnul do ruky. Už podle váhy je znát, že je to nešizený kousek a v kombinaci s tvarem a velice příjemným chodem ostřicího i clonového kroužku je pocitově dokonalý. To vše vyvažuje nedostatek, že clona i ostření je manuální a objektivu chybí jakýkoliv kontakt s tělem. Díky příjemnému chodu i tvaru je manuální ostření příjemné a přesné. Téměř výhradně jsem při samotném ostření používal zvětšený výřez a jen málokdy jsem se v ostření zmýlil i přesto, že samotný hledáček má poměrně malé rozlišení.

A clona ?
Podotýkám, že jsem vždy ostřil na plně otevřenou clonu a teprve potom jsem clonil, abych díky menší hloubce ostrosti zaostřil přesněji. To se týkalo hlavně fotek nablízko. V případě že zacloníte na f/11, je hloubka ostrosti od půl metru do nekonečna a tabulka na její odečet i na těle objektivu je přesná a přehledná. To znamená, že většinu snímků pořídíte s touto kombinací clony a zaostření bez nutnosti cokoliv nastavovat jinak. Tím prakticky zrušíte nevýhodu manuálního objektivu a nemusíte se o něj starat. Co se týká clony f/11, je to spolu s hodnotami 5,6 a 8 ta nejostřejší. V podstatě jsou použitelné všechny, jen ty krajní (f/32 a f/4) nemají ostrost do rohů tak brilantní jako střední clony. Tento nedostatek je patrný jen při maximálním zvětšení a jen v porovnání se snímky pořízenými na clony f/5,6−11, jinak je snadno přehlédnutelný.

Laowa 17 mm f/4 Ultra-Wide GFX Zero-D

Laowa 17 mm f/4 Ultra-Wide GFX Zero-D

Přejít na produktVýborný kreativní nástroj
Kromě dokonalého technického zpracování a optických vlastností je největší výhodou objektivu kombinace ohniska a možnosti zaostřit skutečně nablízko. Nevýhodou všech objektivů Fujifilm GF kromě 120mm makra je jejich poměrně dlouhá minimální zaostřitelná vzdálenost. Ve většině případů je to 70−90 cm, což je občas dost limitující. Objektiv Laowa je v tomto směru nepřekonatelný. Dokáže zaostřit již od 19 cm, což v praxi znamená, že si stíníte vlastním objektivem. Kombinace krátké zaostřitelné vzdálenosti a perspektivy ultraširokého objektivu z Laowy dělá neuvěřitelně kreativní nástroj. Jako kdybyste otevřeli novou dimenzi prostoru. Výrazný efekt velkého popředí a malého pozadí v kombinaci s krátkou zaostřenou vzdáleností a velkou hloubkou ostrosti přetváří realitu do abstrakce nových tvarů. Velice silný je i pocit z toho, že jste tak blízko. Vzhledem k tomu, že se věcí téměř dotýkáte, vzniká při fotografování zvláštní atmosféra způsobená právě touto intimní blízkostí. Máte pocit, že jste na obraz více napojeni. Najednou pochopíte legendární větu Roberta Capy, že vaše fotografie nejsou dobré, protože nejste blízko.

Závěrem
I přesto, že objektiv používám intenzivně už měsíc, tento pocit je neustále silný. Svět se stává kvůli změně perspektivy jiným, a pokud se rozhodnu fotografovat s Laowou, neberu si s sebou jiný objektiv. Snažím se nalézat nové pohledy a perspektivy a plně se na toto ohnisko soustředit. Cítím, že mám ještě velké rezervy a ty nejlepší obrázky na mě teprve čekají. Uklidňující je, že úchvatnému čipu Fujifilmu GFX tento objektiv plně stačí.