EKG s.r.o. - zastoupení LAOWA pro ČR a SK Gočárova třída 1105
Hradec Králové, 500 02

telefon: +420 495 538 132
email: info@ekgfoto.cz
www: www.laowa-objektivy.cz


Špičková úroveň ostrosti i kresby

Minimální míra zkreslení ve spojení se špičkovou kresbou si vyloženě říká o využití při focení architektury a interiérů. Clona f/2 také hodně pomůže při focení v situacích, kde je málo světla a není možné použít stativ, třeba i při reportáži.

Společnost Venus Optics Laowa nás poslední dobou zásobuje velmi originálními objektivy. Ať už to jsou makroobjektivy s velkým zvětšením, ultraširokoúhlé zoomy nebo ultraširokoúhlé objektivy s minimálním zkreslením. Představíme vám fullframový objektiv Laowa 15 mm Zero-D, který hned na úvod zaujme tím, že jeho clona začíná už na f/2.

Text a foto: redakce fotovideo, www.ifotovideo.cz

_BSR4_small2.jpg

Objektiv je velmi kvalitně zpracovaný:  kov a sklo. Ostřicí prstenec má jemný chod s příjemným odporem. Clonu lze nastavovat po jednotlivých krocích od f/2 do f/22. Je zde také možnost vypnout cvakání clony a měnit její hodnoty plynule, což jistě ocení kameramani. Součástí balení je kovová sluneční clona. Po mechanické stránce by se dalo vytknout, že sluneční clonu lze sundávat a nasazovat, jen když na objektivu není nasazená krytka.

S rozměry 77,2 mm × 82 mm se velikost objektivu tak akorát hodí na menší tělo. Nejširší část je kolem filtrového závitu a směrem k bajonetu se objektiv zužuje. Tím nechává dost prostoru i pro větší prsty. Ostřicí prstenec je dostatečně široký a snadno dostupný v přední části objektivu. Objektiv váží 500 g. Váha je rovnoměrně rozložená po celé jeho délce. Plnohodnotný filtrový závit o rozměru 72 mm je jedna ze silných stránek tohoto objektivu. Vlastnost, která jistě potěší spoustu fotografů. Objektiv nemá vestavěnou clonu, takže závit není nijak blokován. Mohou se tedy snadno využívat polarizační i ND filtry, případně s vhodným adaptérem systémové filtry typu H&Y, Lee nebo Nisi. Průměr 72 mm není ani nijak velký, aby to výrazně pocítila vaše peněženka jako u podstatně větších průměrů.Ostrost a kresba jemných detailů je na špičkové úrovni a naprosto využitelná i při plně otevřené cloně.

_BSR4_small2.jpg

Objektiv netrpí zakřivením roviny ostrosti, takže manuální ostření je poměrně rychlé a předvídatelné. Barvy jsou neutrální, bez výrazných barevných posunů při různých clonách. Zkreslení objektivu je minimální – skvělá vlastnost především při focení architektury nebo v situacích, kde je mnoho rovných linií. Nízká míra zkreslení ulehčuje správné komponování nebo následnou práci v editoru. Při focení se silným bočním světlem nebo v protisvětle vzniká často řada odlesků. U tohoto objektivu jsou odlesky esteticky líbivé a mohou na fotce nebo při natáčení působit jako určitá přidaná hodnota. Ve spoustě disciplín to ale nebude bráno jako pozitivní jev a je dobré s tím počítat. V mnoha situacích pomůže sluneční clona.

Clona objektivu, v našem případě s bajonetem Sony E, má sedm lamel a při focení silných světelných bodů vytváří pravidelné špičaté čtrnácticípé hvězdy. Verze Leica M má clonu s pěti lamelami (zde budou hvězdy deseticípé).

U takto malého objektivu s nevelkým filtrovým závitem můžeme očekávat nějakou vinětaci. Kolem plně otevřené clony je v některých situacích znatelná. Kolem f/5,6 je slabší a dalším cloněním tento nešvar dále ještě slábne. Laowa 15 mm f/2 Zero-D dokáže zaostřit už od 15 cm (měřeno od snímače). To je několik centimetrů před sluneční clonou. Maximální zvětšení je 1:4. Objektiv tak ve spojení s clonou f/2 dokáže vytvořit velmi malou hloubku ostrosti a vypíchnout různé detaily od pozadí. V každém případě otevírá další možnosti kreativitě.

Laowa 15 mm f/2 Zero-D

Laowa 15 mm f/2 Zero-D

Přejít na produkt

Laowa 15 mm f/2 nemá žádné kontakty, nepřenáší tedy žádná data do fotoaparátu. V editoru nebudete vědět, na jakou clonu bylo foceno. Neuvidíte, ani jaký objektiv byl použit. Editor také nedokáže automaticky objektivu přiřadit jeho profil. Doporučujeme fotkám v editoru přidávat klíčová slova (pokud to umožňuje) a profily případně aplikovat manuálně. Další věc, která díky absenci kontaktů u objektivu chybí, je třeba asistent zaostření (zvětšení vybrané zóny pro zaostření při pohybu ostřicím prstencem, verze pro Sony).

Minimální míra zkreslení ve spojení se špičkovou kresbou si vyloženě říká o využití při focení architektury a interiérů. Clona f/2 také hodně pomůže při focení v situacích, kde je málo světla a není možné použít stativ, třeba i při reportáži. Precizní manuální ostření a možnost využívání filtrů z objektivu dělají velmi atraktivní volbu pro focení krajiny. Široký úhel záběru a velká clona se mohou hodit při focení noční krajiny a hvězd. U natáčení videa uživatelé ocení manuální ostření, možnost vypnutí cvakání clonového kroužku, rozměry a váhu. Díky malým rozměrům a nízké váze lze využívat i menší stabilizátory.

Nevadí-li vám manuální ostření a absence kontaktů na objektivu, pak je Laowa 15 mm f/2 velmi zajímavou alternativou mezi širokými skly na trhu. Je skvěle využitelná v řadě situací, její rozměry a váha vás nebudou tolik trápit a navíc je zpracovaná tak, aby vám mohla sloužit pěkně dlouho.
Pro účely článku byl použit objektiv s bajonetem Sony E.