EKG s.r.o. - zastoupení LAOWA pro ČR a SK Gočárova třída 1105
Hradec Králové, 500 02

telefon: +420 495 538 132
email: info@ekgfoto.cz
www: www.laowa-objektivy.cz


Sen všech experimentátorů Laowa 4 mm f/2,8 Fisheye

Jakub Cejpek

Tyto čtyři milimetry vám dozajista změní pohled na fotografii. Kruhové rybí oko od Laowy je nepraktické a okouzlující zároveň. Rozhodně to není objektiv pro každého, ale přitom bych všem fotografům přál, aby si ho mohli aspoň na chvíli vyzkoušet.

Text a foto: Jakub cejpek, www.cejpek.com, www.instagram.com/jakubcejpek

_BSR4_small2.jpg

Nudíte se? Kupte si rybí oko
Pokud už jste znuděni svým rozsáhlým arzenálem objektivů, mohl by vás tento drobný skvost vytáhnout z letargie. Fotografie, jak známo, není vždy odrazem reality a Laowa 4 mm Fisheye jde v tomto směru do extrému. Cirkulární rybí oko má úhel záběru 210 stupňů a v kruhové formě zobrazí celou polokouli, na kterou je namířené. Tato specifická
charakteristika je darem a prokletím zároveň. Když se mi tento kousek poprvé dostal do ruky, díval jsem se na něj velice rezervovaně. Stačilo ale pár desítek minut focení a skepsi vystřídalo nadšení. Všechno, co jsem se doposud naučil o kompozici a co jsem už okoukl, jsem zahodil a začal objevovat nový svět.

Poctivá řemeslná práce
Stejně jako ostatní objektivy Laowa i tento mile překvapí precizním mechanickým zpracováním. Byť je jeho cena velice příznivá, na první pohmat je znát, že dostáváte poctivý výrobek. Všechny části jsou buď ze skla, nebo z kovu včetně svérázné válcové krytky. Výsměch ovšem není namístě, přední člen objektivu vystupuje výrazně z těla, a je proto  velice náchylný. Při práci s objektivem vše funguje hladce a přesně, jen fotografové s velkýma rukama budou možná zápasit s drobnými kolečky, ostřicím i clonovým. Je to opravdu mrňous, váží jen 135 gramů a nemusíte váhat, zda ho přibalit s sebou. Místo v koutě brašny si díky miniaturním rozměrům 45 × 35 mm snadno najde kdykoliv. Poněkud krkolomné mi akorát připadalo nasazování a sundávání z těla fotoaparátu, ale to zas člověk nedělá tak často. Nejen nekonečná hloubka ostrosti Jedná se o plně manuální objektiv bez jakékoliv komunikace s tělem. Clona se nastavuje klasickým kroužkem v rozsahu f/2,8–16 a ostřit lze rovněž na objektivu. Díky výjimečně malé ohniskové vzdálenosti nabízí Laowa 4 mm standardně obří hloubku ostrosti, takže si s ostřením nemusíte příliš lámat hlavu. Pokud ale využijete jeho krajní parametry, tj. clonové číslo f/2,8 a zaostření pouhých osm centimetrů od senzoru, můžete i s tímto objektivem dosáhnout selektivní hloubky ostrosti. I po optické stránce udržela Laowa svůj vysoký standard a především ve středu snímku dosahuje objektiv výborné kresby i ostrosti. Směrem k okrajům postupně ztrácí, ale nutno dodat, že s ohledem na typ konstrukce na tom není zdaleka tak špatně, jak by jeden čekal. Výsledné fotografie nemusí sloužit jen jako zábavné kuriozity, ale dá se s nimi pracovat na seriózních projektech.Co se s ním dá fotit?

_BSR4_small2.jpg

To je všechno pěkné, řeknete si, ale co mám s takovým objektivem vlastně snímat? Jak jsem zmínil, chce to trochu objevování a také cvik. Na fundované rady si po krátkém testu zatím netroufám, ale dovolím si tvrdit, že je potřeba přistoupit na hru, kterou vám bláznivé kruhové zobrazení nabízí.

Pokud chcete, aby některý prvek byl prakticky bez deformace, umístěte ho do středu obrazu. Přímé zůstanou i linie, které budou ve vertikálním nebo horizontálním středu. Zbytek obrazu pak podléhá výrazné deformaci. U organických motivů se často pokřivení ztratí, s ortogonálními objekty naopak pěkně zacvičí. Myslím, že se s Laowou dá skvěle vyřádit v přírodě. Ať už se jedná o krajiny s výraznými prvky v popředí nebo o detaily. Ve svém živlu je pak Laowa 4 mm Fisheye jednoznačně ve městě. Tam, kde s běžnými skly zápasíte, abyste do záběru vtěsnali vše potřebné, máte najednou prostoru na rozdávání. Vyhrajete si s ním jak v ulicích, tak v interiéru, ve dne i v noci. Obecně také velmi dobře funguje pohled kolmo vzhůru, kdy okraje obrazu zdobí okolní horizont. Důležité je si uvědomit, že pro tento objektiv neplatí žádné příručky, je jen na vás, co s jeho vypouklým okem objevíte.

Specifika a nástrahy kruhového rybího oka
Při focení se vyplatí dát si pozor na pár záludností. Pokud běžně vykračujete s foťákem kolem krku a objektivem bez krytky, tak pozor. Pečlivě přední člen chraňte a mějte po ruce hadřík na čištění nechtěných doteků. Hlavní problém při pořizování fotky samotné spočívá v tom, že se jako fotograf snadno omylem dostanete do záběru. U mě to byly často prsty pravé ruky, které svíraly grip. Abych se tomu vyhnul, držel jsem raději poměrně bizarně foťák zezadu nebo jsem využíval stativ. Ale ani s tím nemáte vyhráno. Jeho nohy se totiž také do snímku pořád pletou. Při pohledu vzhůru to nevadí a při těch ostatních to chce cvik a různé finty. Také si dejte pozor na neposedné popruhy, kšiltovky, vlastní nohy atd. Do záběru se zkrátka často dostane výrazně víc, než byste si přáli. Některé fotky tak nejsou realizovatelné vůbec. Se sluncem v zádech se například nevyhnete vlastnímu stínu. Focení v opačném směru se ale bát nemusíte. Při plném zaclonění vytváří Laowa 4 mm Fisheye ze světelných zdrojů efektní hvězdičky.

Focením zábava nekončí
Standardně cirkulární rybí oko od Laowy tvoří snímky s černými okraji, ale pokud se vám tento pohled okouká, můžete se pustit do úprav na klasický obdélníkový formát. Většinou se jedná o kombinaci korekce zkreslení a následného ořezu. Pro tento účel můžete použít například Lightroom nebo zdarma dostupný software Hugin, který je sice primárně určen na tvorbu panoramat, ale funguje i pro korekci jednotlivých snímků.
S rybím okem se také můžete pustit do tvorby časosběrů, natáčení akčních videí nebo skládání sférických panoramat, ke kterým vám teoreticky budou stačit pouhé dva snímky. Výsledek bude v každém z těchto případů velice specifický, ale při dobře zvoleném motivu také neotřelý a působivý.

Laowa 4 mm f/2,8 Fisheye

Laowa 4 mm f/2,8 Fisheye

Přejít na produkt


Za zkoušku rozhodně stojí
Nebudeme si nic namlouvat – svatbu výhradně s tímto objektivem ke spokojenosti novomanželů asi těžko nafotíte (a když ano, odměnu si o to víc zasloužíte). Pokud ale chcete ve fotografii zkusit něco nového, dejte mu šanci. I v místech, kterými jste prošli již stokrát, vás překvapí, jakou perspektivou na ně lze nahlížet.