EKG s.r.o. - zastoupení LAOWA pro ČR a SK Gočárova třída 1105
Hradec Králové, 500 02

telefon: +420 495 538 132
email: info@ekgfoto.cz
www: www.laowa-objektivy.cz


Ondřej Prosický Divoká příroda na široko
Laowa 15 mm f/4 Wide Angle Macro

Ondřej Prosický

Při fotografování divoké přírody se vždy snažím, aby společně s hlavním objektem − zvířetem nebo rostlinou − bylo na snímku i co nejvíc okolního prostředí. Obzvlášť v případě, když je krajina atraktivní. U zvířat to není problém, ale u makra díky malé hloubce ostrosti ano. Až s objektivem Laowa 15 mm f/4 Macro Shift můžete docílit velkého přiblížení, kdy je malý fotografovaný objekt na fotce relativně velký, a zároveň zachytit okolní krajinu.

Text a foto: Ondřej Prosický, www.naturephoto.cz, ondrej@prosicky.cz

Pro svůj záměr jsem už vyzkoušel leccos. Klasické širokoúhlé objektivy mají velkou hloubku ostrosti a většinou i větší minimální světelnost, hlavní malý zaostřený objekt však nejde oproti okolí „odpíchnout“. Většina z nich má i poměrně velkou minimální zaostřitelnou vzdálenost. Pracoval jsem i se širokoúhlými objektivy s vysokou světelností (clona f/1,4), ale kvůli nemožnosti přiblížit se těsněji k malým objektům a použít mezikroužky to pro můj záměr nebylo příliš praktické.

Zajímavostí, kterou se Laowa 15 mm f/4 Macro Shift vymyká, je možnost posunu optické osy pro srovnání kácejících se linií − funkce Shift.

Venus Optics: nejen speciální makroobjektivy
Objektivy pod obchodním názvem Laowa vyrábí čínský výrobce techniky pro fotoaparáty v Anhui ChangGeng Optical Technology (Venus Optics) se sídlem v Che-fej v provincii An-chuej. Kromě širokoúhlých makroobjektivů s bajonety Canon EF, Nikon F, Sony A, Sony FE, Pentax K atd. v jejich nabídce najdete i další speciální širokoúhlé objektivy s parametry, které byste u tradičních výrobců hledali marně. Jako další na vyzkoušení mám v hledáčku objektivy Laowa 12 mm f/2,8 Zero-D a Laowa 24 mm f/14 2× Macro Probe. Skla tohoto nového výrobce jsou velmi kvalitní a odhaduji, že se v následujících letech velmi rozšíří.

Precizní konstrukce
Objektiv 15 mm f/4 Macro Shift má velmi drobnou konstrukci, obtěžuje snad jen přední, výrazněji se rozšiřující část o průměru 84 mm. Podle mého názoru to snad ani nebylo nutné, přední čočka není zas tak veliká. Důvodem je možnost bezproblémového nasazování filtru, což není u hodně širokoúhlých objektivů příliš běžné. Možnost použití filtru s průměrem 77 mm je pro mě jednoznačné plus, ať už se jedná polarizační nebo neutrální šedý. Při fotografování v přírodě mám polarizační filtr pro zvýraznění barev nasazený neustále.

Objektiv Laowa 15 mm f/4 Macro Shift je dlouhý 65 mm a váží 410 gramů, což je velmi dobré, spousta širokáčů je mnohem těžších. Clona se nastavuje na předním kroužku objektivu manuálně a chod clonového prstence je velmi plynulý, tuhost přiměřená. Druhý kroužek blíže k tělu se používá k ostření, lépe řečeno k nastavení stupně zvětšení, jak je zřejmé ze stupnice na objektivu. Na kovovém objektivu všechno pěkně sedí a působí velmi kvalitně. Jestli lze konstrukci něco vytknout, pak nasazování sluneční clony. Je to mírně obtížné a potřebujete trochu praxe. Osobně ale používám širokáče bez slunečních clon.

_BSR7305_small.jpgFotografování detailů rostlin, drobných zvířat a hmyzu s okolní krajinou
Objektiv Laowa 15 mm f/4 Macro Shift je jednoznačně určen pro snímání malých objektů se zvětšením spolu s okolním prostředím. Představte si situaci v lese, kde najdete na padlé kládě pěkného hmyzáka a toužíte po fotografii s okolím. Může to být tesařík nebo třeba mravenec. S objektivem Laowa 15 mm f/4 Macro Shift se můžete přiblížit skoro na dotek, a zároveň k němu dokomponovat atraktivní krajinu. Nemusíte používat nijak vysokou clonu. Z vlastní zkušenosti doporučuji začít na minimální hodnotě f/4, a pokud chcete trochu zvýraznit okolí, malinko přicloňte. Platí, že čím blíže budete fotografovanému objektu (hmyzák bude menší), pozadí bude více rozmazané. Podobně to funguje při nastavování zvětšení na prstenci objektivu: čím větší zvětšení, tím více rozmazané pozadí. Osvědčilo se mi největší zvětšení nepoužívat. Je vhodné jen pro opravdu titěrné objekty. Musíte být velmi blízko a budete mít problém s nasvícením (viz níže). Ostří se manuálně prstencem pro zvětšení. Mně se ale zalíbilo přibližování a vzdalování objektivu od fotografovaného zvířete nebo rostliny. Jednoznačně nejkomfortněji se s objektivem Laowa fotografuje v režimu živého náhledu s vyklopeným displejem fotoaparátu. Nemusíte rýt tváří v lesní hrabance a kompozici nastavíte velmi pohodlně. Bezproblémové je i přesné zaostření při 100% zvětšení. Je nutné si uvědomit, že pokud chcete mít malé objekty na fotce opravdu velké, budete od nich jen pár milimetrů a už do nich budete šťouchat přední čočkou…

Funkce Shift, posun objektivu
Zajímavostí, kterou se Laowa 15 mm f/4 Macro Shift vymyká, je možnost posunu optické osy pro srovnání kácejících se linií − funkce Shift. Pokud při fotografování objektiv nakloníte např. dolů od vodorovné osy, v horní části se vám budou vždy svislé linie kácet jinak. S funkcí Shift lze toto v mnoha případech srovnat. Objektiv můžete posunout o 6 mm nahoru a dolů mimo osu. Musím přiznat, že jsem s tím poprvé trochu zápasil, ale to bylo spíše tím, že jsem se Shift objektivem neměl jakoukoli zkušenost. Funkce srovnání linií se vám bude hodit např. v lese, když budete fotografovat detail. Srovnáte si kácející se stromy v horní části snímku.

Překvapivé optické vlastnosti
Optická soustava se skládá ze 12 členů v devíti skupinách, jsou v ní zahrnuty tři refrakční členy a jeden člen s nízkým rozptylem světla. Vícenásobné antireflexní vrstvy zvyšují obrazovou kvalitu tím, že snižují výskyt rušivých reflexů a stínů. Objektiv jsem si nepořizoval prioritně na fotografování krajiny. Nenašel jsem však na něm žádné omezení pro toto použití. Ostrost je výborná, kromě rohů snímku – navíc i mírně deformovaných. Velmi překvapivá je absence aberace. Deformování linií není při fotografování přírody nijak znatelné.

Velkou výhodou objektivu Laowa 15 mm f/4 Macro Shift, zejména při fotografování detailů hmyzu, kdy budete stát o mírné rozostření okolního prostředí v pozadí, je 14lamelová kruhová clona. Ta se vskutku kladně podílí na výsledném vzhledu bokehu. Prosvětlená kolečka výrazných světelných zdrojů působí na snímku velmi příjemným dojmem. Při fotografování detailů ve velkém přiblížení mě velmi zaujala velká hloubka ostrosti i při minimální cloně f/4. Vejde se do ní celý zaostřený detail, ale hned kousek dále za ním je už prostředí rozmazané. Hloubka ostrosti není ani při větším zvětšení (přiblížení k objektu) tolik titěrná jako u běžných makroobjektivů.

Laowa 15 mm f/4 Wide Angle Macro

Laowa 15 mm f/4 Wide Angle Macro

Přejít na produkt

S objektivem Laowa v přímém protisvětle
V protisvětle najdete u objektivu odlesky. Ty nepůsobí nijak rušivě, spíše dodávají a umocňují atmosféru protisvětla. O kvalitách optické soustavy svědčí i to, že obraz v přímém protisvětle nepřijde o celkový kontrast.

S objektivem Laowa 15 mm f/4 Macro Shift se dají fotografovat blízké detaily v protisvětle i s dalšího důvodu. Pokud budete těsně u nějakého zvířete, odraz světla od přední čočky způsobí jeho poměrně citlivé přisvícení. To působí velmi příjemně. Fotografovaný objekt nebude v protisvětle tmavý, což může být rušivé. Nevýhodou velkého přiblížení pro zvětšení totiž bude v terénu často především nemožnost si objekt přisvítit, malá odrazná deska se k objektivu nevejde a ani klasickým externím bleskem si příliš nepomůžete. Ideálním řešením je typ speciálně určený pro testovaný objektiv s označením Laowa KuangRen makro blesk KX-800. Osobně preferuji přisvícení přirozeným světlem, někdy jako odrazka poslouží i bílý papírový kapesník, který přiložíte těsně před spodní okraj objektivu.

Z testování dvakrát rovnou do fotobatohu
Objektiv jsem měl poprvé zapůjčený na testování při fotografování nejkrásnější evropské orchideje ve Finsku, ale hned po návratu jsem si jej koupil. Za velmi přívětivou cenu jsem v něm našel přesně to, co jsem dlouho hledal. Nyní s přechodem na bezzrcadlovky Sony se situace opakovala, když jsem verzi pro Canon prodal.

Objektiv Laowa 15 mm f/4 Macro Shift dokonale poslouží všem, kteří tíhnou k fotografování detailů s okolním prostředím. Každý objektiv, o kterém budete kdy uvažovat, má nějakou alternativu, ale výrobek podobný objektivu Laowa 15 mm f/4 Macro Shift díky jeho výjimečným schopnostem nenajdete.