EKG s.r.o. - zastoupení LAOWA pro ČR a SK Gočárova třída 1105
Hradec Králové, 500 02

telefon: +420 495 538 132
email: info@ekgfoto.cz
www: www.laowa-objektivy.cz


„Malý velký“ objektiv Laowa 65 mm f/2,8 2X Ultra Macro APO

Jiří Štarha

Dostal se mi do rukou tenhle skvělý makroobjektiv od čínské značky Laowa. Je určený pro fotoaparáty se senzorem APS-C, bezzrcadlovky značek Canon EF-M, Fuji X, Leica L, Nikon Z a Sony E.

Text a foto: Jiří Štarha – ambasador a X-Photographer značky Fujifilm, www.jiristarha.cz, www.facebook.com/starhajiri, www.instagram.com/jiri_starha_fotograf

_BSR4_small2.jpg

Klasické ovládání
Příjemným překvapením je jeho zvětšení 2:1, což je spíše nadstandardní. Praktické jsou i jeho malé rozměry dané zaměřením pro použití s fotoaparáty se senzorem APS-C a také s absencí autofokusu. Vzhledem k plně manuálnímu ovládání objektiv zcela postrádá digitální komunikaci s fotoaparátem, a tedy i digitální informace v datech EXIF. Tento lehký nedostatek však můžeme Laowě prominout, bez něj fotografie horší nebudou. Autofokus u objektivů většinou požaduji, na reportáž je pro mě nezbytný, avšak při studiovém focení produktů jsem ho vůbec nepostrádal. Světelnost objektivu je f/2,8, jak je již z názvu patrné. Testoval jsem jej na svém fotoaparátu Fujifilm XT4, kterým obstarávám všechna focení, dále jsem použil stativ Manfrotto Be- Free GT XPRO Carbon a záblesky Godox AD 600 se softboxy.

První dojem
Po vybalení nastává opravdumilé překvapení. Zpracování a materiály jsou vzhledem k ceně na velmi vysoké úrovni. Objektiv je celý vyroben z kovu, včetně sluneční clony, což bych od objektivu v této cenové hladině rozhodně nečekal. Clonový kroužek chodí tak akorát ztuha, aby s ním člověk při manipulaci s fotoaparátem v akci omylem nepootočil, a aretace jednotlivých hodnot clony skvěle drží nastavenou hodnotu. Chod ostřicího prstence je perfektně vyladěný a s jeho průběhem jsem neměl problém dokonale zaostřit na focený objekt.

Kytara modelkou
Jako předmět pro testování objektivu jsem zvolil svou vášeň pro kytary. Hraní se stalo přirozenou součástí mého života a kytara celoživotní láskou. V posledních letech u mě propukla vážná choroba, a to slabost pro staré kytary, která je bohužel dosti nákladná. Rád bych se tímto s vámi o svou radost podělil. Na testovacích fotografiích vidíte
dvě z mých kytar, a to Fender ‘59 Telecaster a Fender ‘74 Telecaster. Jsou to staré nástroje, na kterých je vidět, že opravdu neležely zavřené doma v pouzdru a něco už zažily. Baví mě, jak objektiv krásně prokreslí veškeré oděrky v laku, zaschlý pot a prach nebo počínající rez na kobylce. Skvělá kresba objektivu vynikne i na jemných mikroškrábancích na kovových i dřevěných částech kytar. Jak můžete na fotografiích vidět, kresba, barvy i kontrast jsou na vysoké úrovni a v tomto směru objektivu není co vytknout.

Laowa 65 mm f/2,8 2X Ultra Macro APO

Laowa 65 mm f/2,8 2X Ultra Macro APO

Přejít na produktNa závěr
Celkově objektiv považuji za velmi vydařený. Ostrost je skvělá, chromatická aberace téměř nulová, optické zkreslení taky v naprostém pořádku. Perfektní zpracování a použité materiály rovněž mluví ve prospěch tohoto „malého velkého“ objektivu. Má také velmi příjemný bokeh, a proto jeho využití neočekávám pouze v makrofotografii, ale bez problémů bych ho použil i na portréty. Laowu 65 mm f/2,8 2× Ultra Macro APO mohu vřele doporučit každému, kdo nutně nepotřebuje autofokus a rád by vlastnil kvalitní a cenově dostupný makroobjektiv s širším využitím. I přes jeho vstřícnou cenu, která se na našem trhu pohybuje okolo 12 900 Kč, míří mnohem výš.