EKG s.r.o. - zastoupení LAOWA pro ČR a SK Gočárova třída 1105
Hradec Králové, 500 02

telefon: +420 495 538 132
email: info@ekgfoto.cz
www: www.laowa-objektivy.cz


Laowa Argus 33 mm f/0,95 CF APO

Lukáš Tycar

DSCF5518_small.jpg

„Fotit jsem začal někdy před šesti lety, kdy jsem si na týden půjčil fotoaparát. To byl to pro mě opravdový bod zlomu. Ve fotografování jsem našel svou největší zálibu a dnes ho mám jako vedlejší zaměstnání. Nejdůležitější je pro mě stále volná tvorba, takže fotím hlavně proto, že mě to baví, ne kvůli výdělku. Určitě je spousta fotografů, kteří začali kvůli tomu, že za tím viděli peníze. Takový člověk se ale může hodně rychle spálit.“

Text a foto: Lukáš Tycar, www.tycar.cz, www.facebook.com/lukastycarart, www.instagram.com/lukastycarart/

V roce 2019 jsem vyhrál soutěž Rok s Megapixelem, v roce 2020 jsem v ní skončil druhý. Letos (r. 2021) jsem získal první místo v soutěži pořádané Fujifilmem.

Začal jsem s bezzrcadlovkami od Olympusu a poté přešel k Fujifilmu, jehož přístroji fotím dodnes. Fotoaparáty Fujifilm se od jiných značek liší především ovládáním, které mi maximálně vyhovuje. Těžko bych si asi zvykal na jiné. Prošel jsem si různými žánry počínaje street a portrétem. Poslední tři roky se věnuji převážně aktu. Fotím jen s pevnými skly a nejčastěji využívám ohnisko 35 mm (50 mm ekvivalent pro full-frame). Z toho důvodu jsem s radostí přijal možnost vyzkoušet nový objektiv od Laowy se zajímavým názvem Argus 33 mm f/0,95 CF APO. Jedná se o základní sklo pro fotoaparáty APS-C. Termín Argus má původ v řecké mytologii a označuje stookého pastýře, někdy popisovaného také jako jednookého nebo čtyřokého. Argus byl obr konající dobro a jeho očima ozdobila Héra paví ocas.

Naučte se zaostřit
Focení s Argusem byla má vůbec první zkušenost s manuálním objektivem. Doposud jsem vždy spoléhal na automatické ostření, takže jsem se musel s objektivem trochu sžít. I proto, že má výjimečně malou hloubku ostrosti i při maximálním clonovém čísle f/11. Nakonec to tak těžké nebylo, protože dnešní fotoaparáty mají pro manuální ostření nejrůznější asistenty. Jako první jsem zkusil funkci zvýraznění zaostřeného místa červenou barvou. To fungovalo dobře například u portrétu foceného v detailu. Když jsem ale snímal celou postavu, už jsem měl problémy. Nejlépe mi nakonec fungovalo zvětšení obrazu na ostřené místo bez jakéhokoliv zvýraznění.

Laowa Argus 33 mm f/0,95 CF APO

Laowa Argus 33 mm f/0,95 CF APO

Přejít na produkt

Konstrukce a zpracování

DSCF5750_small.jpg

Po rozbalení držíte v ruce 590 g tubusu vyrobeného z kovu a osazeného skleněnými čočkami. Sestava 14 čoček je naskládaná v 9 skupinách včetně členu SD (APO) se supernízkou disperzí a jedním asférickým (AS ) prvkem. Objektiv má nulovou chromatickou aberaci, opravdu dobře zvládnutou. Skvělý kontrast a ostrost (samozřejmě pokud člověk dobře zaostří). Bokeh je jemný, až snový, zcela jedinečný. Objektiv je velmi kvalitně zpracovaný, perfektně vytěsněný se zachováním jemného chodu ostřicího kroužku. Ten je dostatečně široký pro pohodlné uchopení. Vyznačuje se dlouhým chodem, který je typický pro cinema objektivy, což jistě uvítají kameramani spolu s plynulým chodem clonového kroužku a nízkým breathingem (při ostření). Clona je plynule nastavitelná od f/0,95 do f/11 s příjemným odporem.

Pokud jde někomu především o bokeh a bude s Argusem fotit za slunného dne, je třeba počítat s použitím ND filtrů. Standardním příslušenstvím je obdélníková sluneční clona – a světe, div se, také kovová. Přední příruba je opatřená závitem pro filtry
o průměru 62 mm. Filtry se nasazují pod sluneční clonu. Její konstrukce dovoluje použití filtrů s max. výškou obroučky 5 mm. Musím přiznat, že práce s polarizačním filtrem a otočným přechodovým ND filtrem s nasazenou sluneční clonou je skutečně ekvilibristická, ne-li téměř nemožná. Snad ženy fotografky se štíhlými prsty budou úspěšnější.

Ve společnosti Venus Optics, která Laowy produkuje, chtěli postavit výjimečný světelný objektiv pro snové snímky jak pro fotografy, tak pro videotvůrce a povedlo se jim to! Laowa Argus 33 mm f/0,95 CF APO se dodává s bajonety Canon RF, Fuji X, Nikon Z a Sony E, takže výběr by tu byl…