EKG s.r.o. - zastoupení LAOWA pro ČR a SK Gočárova třída 1105
Hradec Králové, 500 02

telefon: +420 495 538 132
email: info@ekgfoto.cz
www: www.laowa-objektivy.cz


Laowa Argus 25 mm f/0,95 MFT APO v rukou Petra Bambouska

Petr Bambousek

Stejně jako u všech předchozích recenzí fototechniky i tentokrát jsem si pustil svou oblíbenou rytmickou hudbu, aby mi šlo psaní pěkně od ruky. Po pár minutách jsem ji však vypnul. Nějak mi neladila s pocity, které jsem při focení plně manuálním objektivem Laowa Argus 25 mm f/0,95 MFT APO v terénu zažíval.

Text a foto: Petr Bambousek, www.sulasula.com, www.facebook.com/sulasulacom, www.instagram.com/sulasulacom

laowa_25_argus_003_small.jpg

Během několika výletů mi došlo, jak moc je můj životní i fotografický rytmus postavený na rychlosti. Focení zvířat, kterému se řadu let věnuji, je plné akce, nutnosti bezprostředně reagovat na daný podnět, vyžaduje dobrý postřeh a schopnost využít každou příležitost, která může za celý den trvat třeba jen zlomek vteřiny. Na novém foťáku OM System OM-1, se kterým jsem Laowu při testování používal, jsem několik týdnů ladil všechny parametry, abych z něj dostal maximální rychlost a výkon. Po nasazení manuálního skla najednou tyto parametry z valné části pozbyly význam. Zpočátku jsem se u fotek s Laowou i párkrát rozčílil. Pak mi to došlo: bude třeba postavit se k tvorbě fotky úplně jinak, výrazně zpomalit celý proces myšlení i vzniku fotografie a brát to naopak jako vítanou terapii. S tímto nastavením mysli se mi najednou fotilo mnohem lépe. Pokud přemýšlíte, co v době současného vývoje fototechniky může přinést focení manuálním objektivem, pak jedním z hledisek je i dost odlišný prožitek samotného focení, vítané zpomalení v překotné době.

Na dalších řádcích se dočtete mé postřehy z testování objektivu na přírodních motivech, které jsou mi nejbližší. Nejsvětelnější pětadvacítku pro MFT uplatníte i v širokém spektru dalších žánrů, jako jsou třeba náladové portréty či zátiší.“

Už mi hraje poklidná, až meditativní hudba a vzpomínám při ní na pocity, s nimiž jsem vzal objektiv od Laowy poprvé do ruky. Na první dotyk je velmi kvalitně zpracovaný, vše perfektně sedí, nezapře celokovový korpus. Zároveň je v porovnání s jinými objektivy pro systém MFT nečekaně těžký (570 g). Jeho váhu poměrně slušně kompenzuje robustněji stavěné tělo OM-1, na menších tělech Olympusu řady E-M10 nebo E-M5 bude dávat větší smysl držet celou sestavu raději za objektiv, nikoli za grip těla. Kroužek manuálního ostření má extra jemný chod. Zároveň je třeba zmínit, že si celý rozsah ostření od minimální vzdálenosti 0,25 m až po nekonečno vyžádá 6–7 otočení ostřicím prstencem. Samo o sobě se to zdá někdy nekonečné. Zmíněnou jemnost ostření budete milovat při doostřování objektu v konkrétní vzdálenosti (precizní ostření oka, konkrétního kvítku apod.). Jakmile budete chtít fotit různě vzdálené objekty (jednou portrét, jednou kvítek), pak budete jemnost spíše proklínat. Téměř nezbytným pomocníkem při manuálním ostření je funkce

laowa_25_argus_01_small.jpg

Zvýraznění v menu Asistent MF, která zvýrazní kontury zaostřené roviny. Při používání clony f/0,95 bez aktivace této funkce precizního zaostření dosáhnete velmi obtížně.

Laowa Argus 25 mm f/0,95 je plně manuální objektiv, tzn., že kromě ostření se nastavuje ručně i clona. Clonový kroužek má opět velmi jemný chod, jednotlivá čísla nemají žádnou aretaci, takže změna clony je naprosto plynulá bez průběžného cvakání.

„Pokud chcete využít Laowu pro natáčení videa, budete z mechanismu ostřicího i clonového kroužku patrně nadšeni. Vše je krásně plynulé. Já jsem využíval objektiv pro focení a zpočátku jsem s tím spíše bojoval.“

Objektiv nemá kontakty pro přenos dat EXIF, proto při pohledu do hledáčku aktuálně zvolenou hodnotu clony nevidíte.
Chcete si třeba vyfotit koniklec v protisvětle zapadajícího slunce. Chvíli hledáte správný úhel, soustředíte se na kompozici, manuálně zaostříte, kontury prozradí, kdy kroužkem přestat otáčet, a pořídíte první záběr. Až poté si všimnete, že clona, původně nastavená na f/0,95, se díky jemnému chodu bez aretace mírně pootočila a je na úrovni f/1,1. To sice není o moc víc, ale proč si kupovat objektiv s velkou světelností a pak u něj clonit? Takže kroužek clony otočíte nadoraz, ale mírně si hnete s ultra jemným kroužkem ostření a dostáváte se do jakési smyčky. To se mi nejvíc stávalo při focení z ruky. Pokud je foťák s objektivem na stativu, máte nad pozicí obou kroužků větší kontrolu, protože si aparát nemusíte přidržovat. Vedle krémového pozadí přináší clona f/0,95 také možnost využívat nízké hodnoty ISO i za zhoršených světelných podmínek. Při dobrých naopak oceníte, že závěrka povolí časy až do hodnoty 1/32 000 s.

Laowa Argus 25 mm f/0,95 MFF APO

Laowa Argus 25 mm f/0,95 MTF APO

Přejít na produkt

Opticky je na tom Laowa velmi dobře. Většina objektivů s takto extrémní světelností nemá při otevřené cloně prakticky žádnou kresbu a je třeba přiclonit (a z mého pohledu se připravit o hlavní benefit objektivu). Vrcholu kresby dosáhneme někde kolem hodnot f/5,6, ovšem i při plně otevřené cloně f/0,95 je fotka (pří)jemně ostrá. Detailní mikrokresbu od středu snímku až k okrajům by při této cloně očekával asi málokdo. Pokud hledáte objektiv s krémově jemným bokehem za dostupné peníze, nevadí vám, že občas budete bojovat s radostmi i strastmi, které přináší ultra jemné kroužky ostření a clony, užijete si s Argusem 25 mm f/0,95 hodně zábavy. Dá se využít pro portréty i fotky přírody se snovým nádechem. Není to objektiv pro každého, vyžaduje určité zklidnění mysli a touhu vrátit se ke kořenům tvorby fotografie.