EKG s.r.o. - zastoupení LAOWA pro ČR a SK Gočárova třída 1105
Hradec Králové, 500 02

telefon: +420 495 538 132
email: info@ekgfoto.cz
www: www.laowa-objektivy.cz


Laowa 9 mm f/5,6 FF RL Ještě širší než „ultraširokáč”

V nedávné době na sebe společnost Venus Optics, výrobce objektivů Laowa, znovu upozornila ohlášením objektivu 9 mm f/5,6 pro fullframové fotoaparáty. Jelikož se jednalo o objektiv rectilineární, tzn. s přímočarou projekcí, bez soudkovitého zkreslení, vzbudil velké nadšení. Jedná se o nejširší objektiv tohoto typu, jaký byl kdy vyroben, nabízející úhel záběru rekordních 135°. Měli jsme možnost vyzkoušet tuto novinku navrženou pro bezzrcátka s bajonetem Sony FE. A jak se s ní pracovalo?

Text a foto: redakce FotoVideo, www.ifotovideo.cz; foto: Martin Sidorják, www.sidorjakphoto.com

Není 9 mm už trochu moc?

_BSR4_small2.jpg

Typicky svěrákovská otázka! Odpověď: Je. Je to opravdu moc a o nějaké univerzálnosti tohoto ohniska se vůbec nedá mluvit. Na druhou stranu vám tohle „moc“ dovolí vytvořit naprosto unikátní záběry, které by jiným objektivem na jeden záběr nasnímat ani nešly. V interiérech nebo na místech, kde už nejde ustoupit ani o krok, toto ohnisko doslova září. Stejně jako když fotíte sbíhající se linie, dokáže vás úplně vtáhnout do prostoru. Jakmile se s nasazenou „devítkou“ podíváte přes hledáček směrem nahoru třeba v krásném kostele, tak vám to otevře dveře do nového světa. Ono se může zdát, že když je objektiv jen o několik milimetrů širší než jeho alternativy, že to vlastně moc není, ale na takhle širokém konci je každý milimetr opravdu dost znát

Vynikající zpracování
Jak je u Laowy zvykem, objektiv je velmi dobře zpracovaný − kov a sklo. Vestavěná sluneční clona chrání vypouklou přední čočku. Objektiv nemá filtrový závit, Laowa však nabízí magnetický držák na 100mm filtry. Na bajonetu nejsou žádné kontakty, nemůžou se tedy přenášet informace do fotoaparátu. Nelze využívat funkci rychlého přiblížení při pohnutí ostřicím prstencem. Najdeme na něm kovový výstupek pro snazší manuální ostření, jaký často můžeme vidět na dálkoměrných objektivech. Ve výstupku je dokonce umístěn šroubek, kterým lze tuhost ostření regulovat. Velmi chytrý doplněk. Mezi sluneční clonou a ostřicím prstencem je clonový kroužek s rozsahem f/5,6−22. Součástí balení je nasazovací kovová přední krytka. Velmi silnou vlastností devítky jsou její kompaktní rozměry. Délka pouhých 6 cm a váha 350 g je naprostý sen pro někoho, kdo s sebou hodlá podobný objektiv často nosit. Daní za tak malé rozměry je ale velikost clony f/5,6.

Urychlíte si focení
Vzhledem k opravdu extrémnímu úhlu záběru je ostrost milým překvapením. Objektiv je použitelně ostrý už od plně otevřené clony. V některých situacích se projevuje vinětace, ale každým přicloněním je méně patrná. Venus Optics na svém webu nabízí ke stažení korekční profil pro uživatele Adobe Lightroomu, který s tímto nešvarem dost pomůže. Ideální kvalita kresby se zdá být mezi f/8 a 11. Při cloně f/8 je o fous lepší kresba jemných detailů, při f/11 zase menší vinětace. Dobrá zpráva je, že objektiv netrpí zkreslením roviny ostrosti. U testovaného kusu se dalo spolehnout na zaostření na „tvrdé“ nekonečno a kresba byla vyrovnaná po celé ploše obrazu. To dost urychluje focení,
protože člověk má neustále zaostřeno na nekonečno, clonu na f/8. Tím má vlastně všechno na snímku ostré, kromě situací, kdy je nějaký objekt velmi blízko. Stačí jen komponovat a mačkat spoušť. Je to rychlejší než jakýkoliv autofokus.

Překvapující vlastnosti
Nejkratší zaostřovací vzdálenost je 12 cm od snímače, tedy jen několik centimetrů od přední čočky. Kombinace takto širokého ohniska a krátké minimální zaostřovací vzdálenosti dokáže vytvořit velmi zajímavou perspektivu a nevšední záběry. Je nutné podotknout, že podobné použití je dost extrémní, kresba mimo hloubku ostrosti je poměrně deformovaná a nemusí působit nijak líbivě. Na podobné „makrozáběry“ bude lepší Laowa 15 mm f/4 Macro, která je pro podobné využití korigovaná. Zkreslení je na takto extrémní ohnisko velmi slušně korigováno. Při focení tabulek a cihlových zdí určitě ale nějaké nepravidelné zkreslení najdeme. V praxi to však tolik život nekomplikuje. Nebylo náročné rovnat svislice a při složitějších kompozicích objektiv nepřekvapoval nečekanou deformací. Je ale dobré mít na paměti, že perspektiva je extrémní a drobné rozdíly ve vzdálenosti vůči objektivu se můžou projevovat až surrealisticky.

Clona má pět lamel, což už při nejmenším přivření vykresluje krásné ostré pravidelné deseticípé hvězdy ze zdrojů světla. To jistě ocení fotografové nočního města a osvícených interiérů. Objektiv dokáže celkem snadno vykreslit různé odlesky. Někdy jsou nevýrazné, jindy se jich lze zbavit přicloněním rukou ve správném úhlu. Odlesky jsou ale zajímavě „organické“ a můžou být kreativně využity jak ve fotografii, tak na videu. Chromatickou aberací objektiv nijak přehnaně netrpí. V případě, že se na velmi kontrastních místech objevila, nebyl problém ji snadno v editoru odstranit.

Laowa 9 mm f/5,6 FF RL

Laowa 9 mm f/5,6 FF RL

Přejít na produkt

Závěry jsou jasné
Největší sílou nové Laowy 9 mm f/5,6 FF RT je její jedinečnost. Dále boduje velmi dobrým mechanickým zpracováním a slušnou korekcí optických vlastností. To vše zabalené do lehkého a kompaktního celku, díky kterému silně stoupá šance, že objektiv budete mít často u sebe. Své uplatnění si najde nejen při focení architektury, interiérů, města, krajiny, přírody, street fotografie nebo u dlouhých expozic s ND filtry. Ve všech těchto kategoriích pomůže posunout současné možnosti zase o kousek dál. Laowa 9 mm přišla na náš malý, ale pro značku zajímavý trh v několika verzích: Leica L, Nikon Z a Sony FE. Dále je zde také provedení s bajonetem Leica M, kde funguje spřažení s dálkoměrem (od 0,7 m do nekonečna). U Leicy M je také možnost stříbrného provedení.