EKG s.r.o. - zastoupení LAOWA pro ČR a SK Gočárova třída 1105
Hradec Králové, 500 02

telefon: +420 495 538 132
email: info@ekgfoto.cz
www: www.laowa-objektivy.cz


Laowa 20 Shift aneb ideální objektiv na fotografování architektury

Jiří Šebek

Laowa 20 mm f/4 Zero-D Shift je speciální objektiv přímo určený pro fotografování architektury. S jeho pomocí můžete snadno fotografovat architekturu, aniž by docházelo k nechtěnému kácení linií. Objektiv má ohnisko 20 mm na fullframových fotoaparátech, což se hodí na focení exteriérů i interiérů.

Text a foto: Jiří Šebek, www.jirisebek.cz, www.instagram.com/jirisebek, www.facebook.com/jirisebek

_BSR4_small2.jpg

Co znamená shift
Hlavní zajímavostí objektivu je shift (posun). Část objektivu se může posunout o +/–11 mm na všechny strany. Spolu s tím dojde i k posunu samotného obrazu na snímači.
Snadno tak posunete celý záběr nahoru, budova se vám vejde do záběru celá a zároveň nedojde ke kácení linií, které je na fotografiích architektury ve většině případů nežádoucí.

Klasický 24mm objektiv vs. Laowa 20 mm
Shiftové objektivy najdete i u ostatních značek. Jiná skla se závitem na filtry však mají ohnisko minimálně 24 mm. Laowa nabízí ohnisko 20 mm se zachováním závitu na filtry. Můžete tak mít unikátní záběr o čtyři milimetry širší.

Konstrukce a ovládací prvky
Jak už je u značky Laowa dobrým zvykem, objektiv je kovový a perfektně zpracovaný. Všechny posuvné a ovládací prvky mají příjemný chod a nikde se nic neviklá. Celkově objektiv působí bytelným dojmem, takže něco vydrží. Přední čočku chrání odnímatelná otočná sluneční clona a naleznete zde závit na aktuálně běžné filtry rozměru 82 mm. Dále pak následují čtyři ovládací prstence. První slouží k manuálnímu zaostřování. Vzhledem k širokému ohnisku je ostření rychlé a snadné. Druhým prstencem se nastavuje clona objektivu v rozsahu f/4–22.

Při fotografování architektury ale stejně budete nejvíce používat clony 8 či 11. Poslední dva prstence slouží k ovládání funkce shift. Největším prstencem ovládáte samotný rozsah posunu (shiftu), maximálně o 11 mm a lze jej také zamknout. Posledním ovládacím prvkem nastavujete, na jakou stranu má být posun proveden.

Charakteristika objektivu
→ Hmotnost: 747 g
→ Manuální ostření
→ Průměr filtru: 82 mm
→ Ohnisko a min. clona: 20 mm f/4
→ B ajonety: Canon EF/RF, Nikon F/Z, Sony E, Pentax K, Fujifilm G, L-mount

laowa-20-mm-f4-zero-d-shift

Laowa 20 mm f/4 Zero-D Shift

Přejít na produkt

Obrazová kvalita
U shiftových objektivů je potřeba hodnotit kresbu zvlášť s použitím/bez posunu. Vždy platí, že čím větší posun použijete, tím se ostrost v rozích zhoršuje a zároveň narůstá
vinětace. Celkově je kresba objektivu v této kategorii velmi dobrá. Ve srovnání s klasickými pevnými skly bez shiftového posunu bude kresba vždy o něco slabší.

Vinětace objektivu je na velmi dobré úrovni. Pozor si musíte dát jen při maximálním posunu, kdy občas sluneční clona dělá tmavé kraje. To lze však snadno vyřešit jejím
pootočením. Pro fotografování architektury je velmi důležité, aby objektiv netrpěl na distorze, ať už jde o soudkovitost či poduškovitost. Laowa 20 mm je na tom se zkreslením výborně a distorze záběru je opravdu jen minimální. V protisvětle je potřeba si dát občas pozor na drobné reflexe. Velkou výhodou je 14lamelová clona, která vytváří u zdrojů světla velmi pěkné hvězdičky.

_BSR4_small2.jpg

/>Zhodnocení
Jedná se o velmi povedený objektiv, který vyniká perfektním zpracováním. Sice budete muset ostřit manuálně, ale objektiv se vám za to odvděčí skvělými fotkami architektury. Jedná se o ideální výbavu pro všechny, co to myslí s fotografováním architektury vážně. Nedostatkem, který mi u toho objektivu vadí, jsou chybějící informace
EXIF u fotky.

Při výběru shiftového objektivu od Laowy můžete zvážit ještě širší model, resp. modely s ohniskem 15 mm , 15 mm f/4,5R Zero-D Shift nebo 15 mm f/4,5 Zero-D shift,  který je však již bez závitu na filtr. Pokud chcete pouze jeden objektiv, pak bych doporučil spíše tento model s ohniskem 20 mm, je totiž mnohem univerzálnější, 15mm už je občas moc široký. Jedná se však o ideální doplněk jako druhé sklo.


O autorovi

Jiří Šebek je profesionální fotograf, který zaznamenává krásy architektury, interiérů a krajiny již 13 let. Za tu dobu spolupracoval s více než stovkou klientů a institucí, mezi kterými najdeme řadu známých architektonických studií, designérů či návrhářů. Za své fotografie, ve kterých se mísí minimalismus, estetika a elegance, získal čtyři významná oborová ocenění, například Czech Press Photo za soubor Chrámy nové doby. Tato série umělecky ztvárňuje nově se rodící moderní pražské architektonické stavby. Soubor plně odráží Jiřího způsob vidění světa. Jeho objektiv se zaměřuje především na architektonické projekty, které jsou atypické, ojedinělé, a přitom decentní a vkusné. V Jiřího tvorbě ale najdeme i umělecky pojaté fineartové fotografie a snímky přírody, kam si chodí pro nekonečnou inspiraci a klid. Je současně známým a oblíbeným lektorem workshopů nejen v Centru FotoŠkoda (Fotografování architektury, Magická noční Praha, Jak fotografovat interiéry a dalších).