EKG s.r.o. - zastoupení LAOWA pro ČR a SK Gočárova třída 1105
Hradec Králové, 500 02

telefon: +420 495 538 132
email: info@ekgfoto.cz
www: www.laowa-objektivy.cz


Laowa 15 – Nejširší Shiftový Objektiv Pro Bezzrcadlovky

Jiří Šebek

Fotografování architektury nebývá vždy až tak snadné. Můžete narazit na problém, že se vám budova nevejde do záběru celá či se směrem k nebi budou její křivky sbíhat. Případně vás potrápí soudkovitost nebo vinětace objektivu.

Text a foto: Jiří Šebek, www.jirisebek.cz, www.instagram.com/jirisebek, www.facebook.com/jirisebekcom

Profesionální fotografové architektury používají speciální shiftové objektivy, které mnoho z těchto problémů řeší. Do současnosti byly k dispozici většinou s ohnisky 17, 19 a 24 mm. Velmi zajímavou novinkou zvláště pro fotografy architektury je Laowa 15 mm f/4,5 Zero-D Shift. Aktuálně se jedná o nejširší objektiv pro bezzrcadlovky.

Popis a konstrukce
Je perfektně zpracovaný, konstrukce je kovová a vskutku odolná. Všechny prvky mají velmi jemný a plynulý pohyb. Celkově je radost s ním pracovat. Světelnost f/4,5 je pro focení architektury naprosto dostačující. Váží pouhých 597 g, ostatní skla tohoto typu jsou o 200–400 g těžší. Clona je složená z pěti lamel a ovládá se manuálně na těle objektivu. U zdroje světla vytváří velmi pěkné desetipaprskové hvězdy. Oceňuji to například u nočních fotografií ulic, kde je na záběrech více lamp. Objektiv nepřenáší žádné informace, takže v souboru EXIF neuvidíte údaje o expozici a podobně.

_BSR4_small2.jpg

Přední čočka, krytka a filtry
Přední čočka je vypouklá stejně jako u všech objektivů tohoto typu širokého ohniska. Kryje ji dobře zpracovaná kovová krytka. Objektiv nemá sluneční clonu ani závit na filtry. Pomocí speciálního adaptéru je ale možné používat běžné 100mm čtvercové filtry. Občas je potřeba dát si pozor na odlesky a sluneční „prasátka“, pokud je na fotce nechcete. To je ale nešvar většiny objektivů s vypouklou čočkou. Řešení je však velmi jednoduché, většinou stačí záběr trochu pootočit či zastínit slunce rukou a odlesky zmizí.

Ohnisko aneb 2 mm nad zlato
Mnoho fotografů vám potvrdí, že na širokém ohnisku je každý milimetr setsakra znát. Mnoho let už používám shiftový objektiv s ohniskem 17 mm. Je velmi široký, ale i tak jsem občas narážel na situace, kdy se mi do záběru celá budova prostě nevešla. O 2 mm širší záběr jsem proto velmi ocenil. Mnohem snáze tak mohu pořídit některé fotografie, které se předchozími objektivy pořídit nedaly.

Manuální ostření
Všechny shiftové objektivy jsou pouze manuální, nenajdete u nich autofokus. Po krátké době si na to zvyknete. Při fotografování architektury stejně většinou budete fotit ze stativu na clonu v rozmezí f/8–11, abyste měli co největší hloubku ostrosti. Chod ostřicího prstence je jemný a snadno rychle jím zaostříte. Můžete si také pomoci stupnicí přímo na těle objektivu.

Funkce shift
To hlavní, proč si tento objektiv pořizujete, je jeho funkce shift. S pomocí shiftového prstence můžete část objektivu a tím i celý obraz posunout o +/– 11 mm, a to libovolným směrem díky rotačnímu mechanismu. Snadno posunete například celý obraz směrem nahoru. Na snímku pak budete mít větší část budovy i oblohy a méně země pod sebou. V ideálním případě se vám do záběru budova vejde naprosto celá.

Laowa 15 mm f/4,5 Zero-D Shift

Laowa 15 mm f/4,5 Zero-D Shift

Přejít na produkt

Kresba
Kresba objektivu závisí na tom, jak moc jej vysunete do jednotlivých krajů. Toto je vlastnost stejná pro všechny shiftové objektivy. Čím více je vysouváte do krajních hodnot, tím se kresba částečně zhoršuje. Celkově je kresba objektivu dobrá, zvláště přihlédneme-li k tomu, o jak široké ohnisko se jedná. Klasická skla budou vždy ostřejší, ale zřídka jimi vyfotíte celou budovu. Shiftový objektiv jsem používal pro profesionální účely a kresba byla zcela dostačující.

Zkreslení a vinětace
Objektivy určené pro focení architektury se také vyznačují velmi malým, či dokonce žádným zkreslením. U tohoto objektivu je pozorovatelná mírná soudkovitost, kterou je však možné pomocí korekcí velmi rychle odstranit. V krajních pozicích pak objektiv částečně vinětuje, zas ale opět záleží na tom, jak moc jej vysunete.

Celkové zhodnocení
Jedná se o velmi zajímavý objektiv. Cena je vyšší, ale vzhledem k náročné konstrukci to není nic překvapujícího. Mnoho konkurenčních objektivů této třídy je ještě mnohem dražších. Pokud rádi fotíte architekturu, bude tento objektiv pro vás velmi zajímavá volba. Pro profesionální fotografy architektury jsou shiftové objektivy v zásadě základním pracovním nástrojem. Pouze je nutné počítat s tím, že je práce s nimi oproti klasickým sklům pomalejší. To vám ale vynahradí unikátními záběry, které běžným objektivem nepořídíte.