EKG s.r.o. - zastoupení LAOWA pro ČR a SK Gočárova třída 1105
Hradec Králové, 500 02

telefon: +420 495 538 132
email: info@ekgfoto.cz
www: www.laowa-objektivy.cz


Jak to vidí Jiří Štarha?

Jiří Štarha

Dostal se mi do rukou k testování sympatický ultraširoký objektiv čínské značky Laowa 9 mm f/2,8 Zero-D. Je určen pro fotoaparáty se snímačem APS-C, tedy po přepočtu na full-frame je ohnisko něco mezi 13 a 14 mm. Co mě hned po vybalení příjemně překvapilo, byly malé rozměry a váha objektivu, která je pouhých 215 g! Pro mě celkem důležitý aspekt. Celodenní nošení dvou fotoaparátů, několika objektivů a příslušenství v batohu se někdy může nepříjemně odrazit na míře únavy.

Text a foto: ©Jiří Štarha, www.jiristarha.cz, www.facebook.com/PhotoJiriStarha, www.instagram.com/jiri_starha_fotograf

Vhodným žánrem pro tento objektiv je bezesporu focení architektury a interiérů, kde bude určitě naprosto senzační. Ohniskem 9 mm je k tomu i předurčen. Za cenu momentálně okolo 15 tisíc korun pravděpodobně nic lepšího koupit nelze a já vám tento skvělý objektiv mohu jedině doporučit.

_BSR4_small2.jpg

Celkové zpracování objektivu je poměrně na vysoké úrovni. Výhradu bych však měl k plastové sluneční cloně, která se instaluje na objektiv klasickým pootočením až do konce závitu. V tom je však trochu zádrhel. Na konci závitu není žádný aretační bod a clona by se vám mohla i přes tuhý chod pootočit, a tedy zasáhnout do výsledné fotografie. Nicméně bych si tento nedostatek vyřešil po svém: vložením kousku papírku mezi clonu a objektiv. Zvýší se tím tuhost otáčení a vše je vyřešeno. Clonový kroužek a kroužek ostření mají správný tuhý a plynulý chod a vše funguje na jedničku. Manuální ostření je díky skvělému zpracování ostřicího prstence (a celého objektivu) snadné a krásně plynulé. Prstenec jde správně ztuha, abyste si s ním nechtěně neotočili, a akorát na to, aby se dal jemně doostřit záběr. Oba prstence chodí lépe než na některých objektivech vyšší cenové kategorie.

Probrali jsme mechanické vlastnosti a pojďme se podívat, jak Laowa vlastně fotí. Nejsem zrovna rýpal, co řeší čísla a parametry objektivu, takže recenzi jsem pojal spíše podle pocitu z focení. Co mě hodně bavilo, bylo ohnisko 9 mm. Objektiv jsem testoval na koncertě v Lucerna Music Baru, kde jsou pro něj ideální podmínky jako dostatek světla, členitost prostoru a jeho rozloha. Ohnisko pro focení koncertu v klubu je naprosto ideální, jen si musíte hlídat kompozici, aby se vám někdo z kapely nedostal do krajů záběru. Ultraširoký objektiv z něj pak udělá příšeru vhodnou do béčkového sci-fi filmu. Nedoporučuji Laowu použít jako jediný objektiv pro koncertní fotografii, ale vidím ho spíš jako ideální v kombinaci s delším ohniskem. Nicméně sérii fotek skvěle doplní o nevšední záběry. Já si focení s Laowou užíval.

Dále jsem objektiv testoval i na focení interiéru jurt, pocházejících z Mongolska. Laowa pokrývá úhel 113°. Doporučuji si při focení interiérů pohlídat svislice, což je při takto širokém ohnisku nutnost. Použít tento objektiv na focení interiérů je přímo radost. Šířka záběru mi maximálně vyhovovala.

Laowa 9 mm f/2,8 Zero-D

Laowa 9 mm f/2,8 Zero-D

Přejít na produkt


Co se týká ostrosti, je víceméně skvělá, ale je potřeba si objektiv trochu přiclonit. Od clony f/4 už je objektiv ostrý a vše je bez problému. Na nejnižší clonu f/2,8 je ostrost slabší a také na vysoké ISO − což je při koncertní fotce v podstatě standard − se obraz začíná brzy sypat vyšším zrnem. A je třeba se také zmínit o vinětaci, která je u f/2,8 výraznější, nicméně zase od clony f/5,6 o ní už nebudete vědět.

Na základě výše uvedeného spatřuju užívání objektivu převážně v krajinářské fotografii, kde je vysoké clonění standardem a kde bude i vzhledem ke svým rozměrům a váze excelentním společníkem. Dalším žánrem vhodným pro tento objektiv je bezesporu focení architektury a interiérů, kde bude určitě naprosto senzační. Ohniskem 9 mm je k tomu i předurčen. Za cenu momentálně okolo 15 tisíc korun pravděpodobně nic lepšího koupit nelze a já vám tento skvělý objektiv mohu jedině doporučit.