EKG s.r.o. - zastoupení LAOWA pro ČR a SK Gočárova třída 1105
Hradec Králové, 500 02

telefon: +420 495 538 132
email: info@ekgfoto.cz
www: www.laowa-objektivy.cz


Laowa Argus 35 mm f/0,95 FF

Boris Stojanov & Marcela Vaňhová

„Když máš f/1,4, foť na f/1,4, a když máš f/0,95, foť samozřejmě na f/0,95, protože proč bys to jinak kupoval?“

Text a foto: Boris Stojanov & Marcela Vaňhová, www.borisstojanov.cz, www.facebook.com/marcela.vanhova.boryskova, www.facebook.com/borisstojanovfoto

_BSR4_small2.jpg

Když mi dovozce objektivů Laowa zavolal a sdělil, že má pro mě Arguse, a zeptal se, kam mi ho má dovést, odvětil jsem, že celýho určitě nesežereme, že chci jen květovou špičku, ale s tukovým krytím a oba svaly z pupku, že to máme nejraději… Ale byl to opravdu Argus – obchodní název objektivů Laowa, nikoliv Angus, vyhlášené plemeno skotu, takže obídek bude z něčeho jiného, na stole se totiž objevila krásná krabice.

Laowa Argus 33 mm f/0,95 CF APO je letošním vítězem EISA Awards a byť jsem při tom zjištění povytáhl obočí, dnes už vím, že asi neprávem. Žil jsem totiž coby stárnoucí všeználek v bludu, že sklo se světelností f/0,95 může vyrábět jen jedna značka, sídlící po strastiplné pouti opět v Německu a patřící zase německým akcionářům. Mimochodem, ono heslo v úvodu pochází z úst jejich dvorního školitele a já jej bez uzardění použiji i pro tento objektiv.

To, že je třeba vytáhnout hlavu odkudsi a smířit se s faktem, že nejen v Japonsku a Německu vznikají super skla, si člověk zvyká jen těžko. Ale zároveň si to druhé, lepší já říká: dej schopnému šanci, což se mi potvrdilo i tentokrát. Laowa se po sérii snových širokáčů pustila do disciplíny, která je nejen složitá, ale navíc dosti nepraktická. A ještě ke všemu bez autofokusu, čímž odpadá značná mainstreamová část fotografického světa. Na druhou stranu v dnešní neosobní uspěchané a povrchní době se tak trochu snaží vychovávat a oprašovat staré rčení, že „pro fotku si musíš dojít“, což ve mně vzbuzuje pocit určité radosti a naděje. Proto takové sklo poutá moji pozornost ještě více. Perfektních a mnohdy sterilních AF skel je hromada, ale pokud hledáte něco jiného, svěžího, prostě extra, pak je možná tento objektiv to pravé. Osobně rozlišuji, jestli fotím a pracuju, nebo fotím a bavím se. Společnost, která je dovozcem objektivů Laowa, nám už v minulosti vyplňovala spoustu volných výletů za relaxem skvělými hračkami od firmy Lensbaby, které moje žena miluje dodnes. A jak můžete vidět na otištěných obrázcích, společnost Laowa tentokrát vstoupila do stejné vody. Přináší objektiv, který vám při otevřené cloně odevzdá 99 % neostré plochy záběru. Nikdy jsem nedoufal v to, že ostrost mého 42Mpx foťáku vyplní šlic zabírající jeden megapixel. Protože fotím normálně celý život na f/1,4, jsem zvyklý z toho rozlišení mít ostrost alespoň na třech.

Stará zahrada

_BSR4_small2.jpg

To je přesně moment, který jsme potřebovali. Měl jsem víkend na nějaké zajímavé fotky, vyzkoušení a sepsání článku. Poslední činnost je nejjednodušší, pokud nepíšete pod embargem nebo máte alespoň nějakou tiskovou zprávu. Já měl pouze povinnost dorazit s mojí ženou na masáž do zapomenutého kouta v Praze. Nedá se tomu ani říkat zahrádkářská kolonie, je to prostě jen takové místo. Ale jak se později ukázalo, bylo to správné místo, celkem i ve správný čas.

Při otevřené cloně to sklo funguje jako drahé koření, třešnička na dortíček v každé sadě fotografií. O to horší je, když potřebujete celý kompot a jste zkostnatělí věkem
a dlouhodobým zakázkovým focením. Znovu v sobě probudit mladou dravost a touhu po hledání je celkem těžké. U nás je však výhoda, že máme rádi alternativní řešení, pořád hledáme jakousi revoltu a máme dostatek nadšení pro obyčejné, klidně nedokonalé fotografie. Jednoduše řečeno, pokud nemáte rádi kreativitu a vyžíváte se v přesných „technikáliích“, toto není novinka pro vás. My jsme však nadšeni byli.


Jak se s ním fotí

_BSR4_small2.jpgObjektiv má jen jeden ovládací prvek, navíc dost zvláštně mechanicky provedený, přepínač mezi necvakající a trochu cvakající clonou. Pokud k tomu přičtu ještě velmi dlouhý a jemný chod ostřicího prstence, je při ohnisku 35 mm celkem evidentní, že konstruktéři hodně mysleli na videografy. Ti se za tuto cenu olíznou štěstím! Ostříte pomocí focus peakingu (u Sony), hojně využíváte lupu, která samozřejmě v protisvětle moc nefunguje, a nevidíte na displeji, jakou máte zvolenou clonu, protože objektiv nemá žádnou elektroniku. Je to prostě jen krásně designovaný kus skla a železa. Fotograf si musí zvyknout na více otáčení, měkké pohupování v kolenou při ostření a bleskurychlé zmáčknutí spouště v momentě, kdy si myslí, že má zaostřeno. Ano: kdy si myslí. Pokud máte skla v brýlích odlitá z lahviček od jogurtu, bude to pro vás opravdové dobrodružství, protože nejlepšího efektu dosáhnete ve chvíli, kdy je fotografovaný objekt na nejkratší možnou vzdálenost zaostření a na pozadí jsou nějaké další objekty, předměty, odlesky – a protisvětlo. V tu chvíli je odměna více než sladká.

Po půlhodině se však ukázalo, že i přes svou vkrádající se vetchozrakost dokážu vyfotit projíždějící lokálku a chytit ji celkem ostře. Zároveň to ukazuje vlastnosti optiky, která skvěle kreslí, což je u Laowy tak trochu standard. Pokud to shrnu, dá se na nejmenší vzdálenost fotit krásný měkký sen a od pěti metrů celkem dobře fungující pětatřicítka, ovšem s dosti klasickým výstupem. Objektiv má i přes pevnou sluneční clonu závit na filtr. ND o průměru 72 mm se vám bude dost možná hodit, neboť jsem při otevřené cloně a ISO 100 dost často viděl blikající 1/8000 s. Ale to se dá vyřešit i elektronickou závěrkou s ještě rychlejším časem.

Laowa Argus 35 mm f/0,95 FF

Laowa Argus 35 mm f/0,95 FF

Přejít na produkt


Chyby optiky… chyby!?
Objektiv jsem testoval v době embarga, takže o nějakých profilech na korekci nemůže být ani řeč. Navíc jak jsem již dříve zjistil, Capture One nemá ve své nabubřelosti prostor pro to, aby korekci pro objektivy Laowa dal do svého portfolia, takže se žádná korekce při převodu formátů RAW nekoná. Jelikož jsem měl tu čest fotit s věhlasným objektivem f/0,95, ale v 50mm ohnisku a povedla se mi maximální aberace mého života, která měla stejnou plochu jako půl těla člověka proti oknu, zajímalo mě, jak se s tím popasují konstruktéři od Laowy za desetinu ceny. Stejně jako u dalších skel si ji do obrazu dostanu, kdy budu chtít. Ale je nevtíravá, klasicky fialová, takže vlastně i dobře odhalitelná a odstranitelná. Na testovacích fotkách jsem ji nechal, abyste to mohli posoudit sami. A pak je tu vinětace, výrazná, pěkná, doplňující snový přednes obrazu. Pokud ji běžně přidáváte pro zvýšení fokusu na ústřední moment ve fotce, tady budete spokojení. Stačí nechat fotku trochu temnější a funguje to parádně.


Pro koho je určen?
Pro lidi kreativní a s fantazií, pro ty, kteří rádi hledají a fotí. Pro ty, kteří hledají nové výrazové prostředky, nebojí se jít proti proudu, prostě pro všechny, kterým nevyhovuje mainstream a sterilita dnešních fotografií. Ocení ji myslím více ženy, jsou to jemnější duše a budou nadšeny při foceních svých kámošek ve večerním slunci. Je to sklo na zachycení okamžiků štěstí, lásky a radosti nebo na hodně zajímavý, ale dosti náročný street. Dobrý svatební fotograf udělá s tímto sklem z každé nevěsty vílu, cestovatel, který umí pracovat se světlem, vykouzlí neopakovatelné fotky z výletů… I já si tuto testovací složku označím hvězdičkou a pořídím si jeden exemplář. Co se bajonetu Sony týče, bude to jedno ze skel pro snovou zábavu.


Hodnocení
Bylo mi opravdu ctí strávit s tímto objektivem čas a užít si velkou porci zábavy. Jeho hmotnost je velmi podobná mé Sony A7R III a vytvořily spolu pěkně vybalancovaný celek, se kterým se velice dobře pracuje. Absence elektroniky má za vinu i to, že po zaostření musíte opakovaným klikáním vyskákat ze zobrazení lupy, abyste naposledy zkontrolovali kompozici, ale po zkušenosti i toto vnímám jako prvek, který velí: Zpomal a koncentruj se na fotografii. I s ohledem na aktuální nedostatek všech možných čipů je to velká výhoda. Vlastně bychom to se ženou, která vnesla do testu trochu toho holčičího pohledu, shrnul do závěru, že „závidíme těm, kteří získají první exempláře na letošní podzimní focení“. Tedy pokud se kontejner nezasekne kdesi v Suezu…